Турција ќе лансира ракета на Месечината до 2023 година

by Фокус 22:50
22:50

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес објави дека Турција планира да лансира ракета на Месечината до 2023 година.

Слетувањето на Месечината, објасни тој, треба да заврши до крајот на 2023 година, кога земјата ќе ја прослави 100-годишнината од основањето на Републиката, објави агенцијата Тасс.

- Advertisements -

-Верувам дека турските инженери ќе ја завршат таа мисија – рече Ердоган, додавајќи дека Турција сака да изгради космодром со меѓународна соработка.

Поврзани новости