За Ѓоковиќ, Вимблдон и Македонија (behind the scene)

Пишува: Ненад Живановски Наполеон ги нарече седма сила – и од тогаш е останато така да ги нарекуваат до денешен ден. Нивното величество новинари. Да,...

Во добрите времиња „Преспа“ ќе нѐ лансираше уште подалеку

Пишува: Денко МАЛЕСКИ       Пропуштени политички моменти за решавање проблем не се повторуваат. За некои народи кои имале или сè уште имаат проблеми, велат дека...

Има разлика

Пишува: Атанас КОСТОВСКИ  Учеството на светските кошаркарски првенства ќе биде уште долго време само убав сон. Најпрвин ни треба нова Литванија, некоја нова генерација која ќе тргне...

ВИМБЛДОН

Пишува Атанас Костовски Еднаш  во  емисија на една наша телевизија реков- во Јавниот сервис, во МТВ, по секое формирање на нова политичка партија кај нас,...

РАЗУМЕН СОМНЕЖ- Квази активисти

Пишува: Јанаки МИТРОВСКИ Пред нешто помалку од две години, познатата македонска актерка и хуманистка Ирена Ристиќ, воедно и моја драга познаничка, напиша фејсбук-статус жестоко критикувајќи...

Неподнослива леснотија на министерувањето

Колумна на Др Владимир Лазаревиќ, Извршен директор на Хелтгрупер Леснотијата со која јавно се соопштуваат здравствените политики, или подобро кажано обидите за креирање на здравствени...

КОНТИНУИТЕТ

Пишува: Атанас Костовски За нас, но и за некогашните наши сограѓани од Гевгелија до Јесенице и од Улцин до Суботица! Спортски нешто сите заедно овој...

ВРЕМЕ Е ЗА РЕВОЛУЦИЈА ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

Поголемиот дел од моите колеги агрономи го сретнувам како таксисти, како продавачи на пазари, како оператори на линии во фабрики за автомобилски резервни делови,...

Чернобил е човекот фатен во својата стапица

Маја Васева Кога слушавме како деца дека се зборува за хаваријата во Чернобил, секогаш ни велеа дека причината била човечка грешка. Дури сега ја сфаќам...

Рамадани: Тие кои пцујат работат против Вардар и ракометот!

Пишува: Рамадан Рамадани Тие кои вака пцујат всушност работат против Вардар и ракометот оти после вакво "ничим изазвано" пцуење мало морген за јавни, градски или...

Вечер кога сите навиваме за Дарко и Илија!

Пишува: Атанас Костовски Нешто како онаа култна утринска емисија на Македонското радио Радио Скопје „Деновиве пред години“. Да, денес е последна среда од петтиот месец...

Што имаат заедничко македонските новинари со Прасенцето Пепа?

За жал, и новинари кои наизуст ги знаат професионалните стандарди секојдневно се валкаат во калливите вирчиња на ширењето лажни вести. Во трката по профит...

Како да ја спасиме државата од самите нас?

Пишува: Иво Ранѓеловиќ Утрово се разбудив со еден инспиративен “еспресо цитат” кој ме натера да прошетам низ страниците на политичкиот магазин The Economist – весник...

Мај месец за спортски незаборав!

Пишува: Атанас КОСТОВСКИ За Европа и светот првенствено поради 9 мај - Денот на победата, од поново време Денот на Европа. Петтиот месец во годината...

Кога приватното го прождра јавното и што понатаму? Ретроспектива на една...

Пишува: Ивана Васева, куратор На фестивалот Тушнадфурде (Tusnádfürdő) во Романија, во јули 2018 година, кога унгарскиот премиер Виктор Орбан го најавил новиот интелектуален и културен...

Разумен сомнеж- Партијата не бара писменост, бара бакнување задници

Секогаш ми е комично кога ги гледам нашите властодршци кога тазе ќе преминат во опозиција. Па, се извинуваат, признаваат грешки, се каат и слично....

АРХИВА Осудени затоа што склучиле мир

Текстот е објавен на 29 март, 2019 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1225 Пишува: Денко МАЛЕСКИ Во биографијата на еден од старите мајстори на политичката...

А има ли подив од Мола Суљо?!

Пишува: Рамадан РАМАДАНИ А има ли подив од Мола Суљо?! Текстот почнува со вакво прашање заради тоа што не треба да се игнорира дивеењето на...

АВТОГОЛ На националната арена и прилега името „Кирил Симоновски – Џина“

(Нашиот колумнист напиша текст со предлог за новото име на националната арена, кој требаше да биде објавен во неделникот „Фокус“, но со оглед дека...

Мицкоски не барал амнестија, „само“ истрагите на СЈО да се посипат...

Пишува: Валентина Вурмо ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не барале амнестија за своите сопартијци, осомничени во истрагите и предистрагите на СЈО, а кои се стотина на...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ