Рама го откажа патувањето во Њујорк, се враќа во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама го откажа патувањето за Њујорк во ООН и вечерва се враќа од Франкфурт поради создадената ситуација по силниот земјотрес што...

ВИДЕО: Манчестер Сити го победи со Вотфорд со 8:0

Манчестер Сити го победи Вотфорд со неверојатни 8:0 на стадионот „Етихад“ во рамки на шестото коло во англиската Премиерлига и на најдобар можен начин...

ВИДЕО: Десетина повредени и оштетени згради по земјотресот во Албанија

Десетина повредени и оштетени згради е сликата која ја пренесуваат албанските медиуми по денешните два земјотреса кои ја погодија Албанија, а беа почуствувани и...

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

Претседателот Стево Пендаровски, по истекот на мандатот нема да ги користи привилегиите кои му следуваат по закон. За ТВ24 од неговиот кабинет велат дека...

Зграда распука на половина по земјотресите во Драч

Зграда распука по должината во приморскиот град Драч, откако попладнево Албанија беше погодена од два силни земјотреса од кои едниот беше со магнитуда од...

„Жолтите елеци“ се судрија со полицијата, уапсени 30 демонстранти

Најмалку 30 демонстранти се приведени во Париз за време на денешните протести на „Жолтите елеци“. Француската полиција употребила солзавец против демонстрантите на железничката станица „...

Два силни земјотреса ја стресоа Албанија, почуствувани и кај нас

Два земјотреса попладнево ја стресоа Албанија, а беа почувствувани и во западниот дел од земјава и во Скопје. Првиот земјотрес во 16.05 часот е со...

Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше сите постапки на СЈО по...

Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни решенија коишто...

Заев и Мицотакис ќе имаат средба во Њујорк

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, во вторник, на 24 септември, предвидена е средба на Зоран Заев со Кирјакос Мицотакис, според...

Фрчкоска: Немаше координација со Заев, изјавата влијаеше негативно за притворот на...

Ирена Данаилова-Фрчкоска, aдвокатка на Катица Јанева, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за разговорот којшто го имала со премиерот Зоран Заев, а кој предизвика...

ВИДЕО: МВР изврши акција во 24 градови, запленета дрога и оружје

МВР изминатата ноќ извршило претреси на 54 локации, во 24 града низ државата, при што биле запленети дрога и оружје. -На 20.09.2019 година, од страна...

Османи: Ќе има датум за ЕУ, таква е атмосферата!

Заслужуваме одлука за почеток на преговори, но сепак за тоа ќе кажат земјите членки на ЕУ, а државата треба да остане фокусирана посебно на...

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска

Бојан Јовановски во понеделник ќе биде спроведен од истражниот затвор „Скопје“ до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде што треба да...

Лабовиќ поднесе оставка од Советот за реформи во правосудството

Професорот Миодраг Лабовиќ информира дека денеска доставил писмена оставка од член на Советот за реформи во правосудството. Тој вчера на седницата на Советот ги...

Утре во Берово утринската температура ќе се спушти до -1 степен

Уште утре ќе се задржи сончево време, а веќе од понеделник попладне и во вторник синоптичарите најавуваат повремени врнежи од дожд и локална појава...

Шекеринска-Метнар: Со членството во НАТО, Северна Македонија станува важен играч за...

Со членството во НАТО, Северна Македонија станува важен играч за регионот, но и за Европската Унија, било истакнато на денешната средба на министерката за...

Трамп со закана до Европа: Борците од ИД ќе ги пуштам...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои и се приклучиле на вооружената група Исламска држава Ирак...

Кампања во Албанија: „Горе главата-изјасни се дека си Македонец“

Како дел од зацртаните активности за зачувување на македонскиот национален идентитет, македонското друштво „Илинден“-Тирана започна медиумска кампања за подигање на свеста кај Македоците во...

Гужва на Табановце, се чека по еден час

На граничниот премин Табановце се чека околу еден час, соопшти Авто мото сојузот во најновиот денешен извештај. На останатите гранични премини од македонска страна нема...

Банда од Битола крадела во Охрид, жената чувала стража, најмладиот крадел,...

Полицијата уапсила трочлена банда од Битола која вршела кражби во станови во Охрид. Најстариот член меѓу нив, 49-годишна жена била задолжена да чува стража,...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ