Спремни за контрапротест?

by Фокус

За разлика од хаштагот на протестот на опозицијата, кој гласеше #protestiram од власта веќе спремија свој хаштаг, сосема соодветен за нивната цел при занимавањето со политика, и тој хаштаг гласи #profitiramGruevski PROFITIRAMЗа разлика од симболот „Отпор“ кој го користеа пред две години опозициските активисти против власта, оваа година владејачките активисти против опозицијата, во знак на почит и поддршка кон проектот „Скопје 2014“ имаат свој контра-симбол, „Стиропор“ Stiropor

Ако опозицијата пред две години се прослави со своето возило – „Лада нива“, оригинално возило оваа година имаат и контра-протестантите. Тоа е секако, легендарната лимузина од скромни половина милион евра. Lada Merdzo ima razlikaПодготвени се и транспаренти!kojkur

Што се однесува до фотографиите кои кружат по социјалните мрежи на кои се гледа дека се оградува со метални решетки просторот каде што приврзаниците на Никола Груевски ќе го одржат својот собир…kafez

…. тоа не треба да чуди, оти сѐ е според научна методологија, која му е добро позната на премиерот:Grujo Govedar

*Бонус:

Инаку, во однос на банерот со кој се повикуваат учесниците на протестот, се појавија чудни шпекулации:mak silna

На пример, дека тоа е масло на стратезите од Пентагон кои им го подметнале на пи-ар кадрите во ВМРО-ДПМНЕ…

mak silna pentagon

…или дека станува збор за завера на илуминати и сатанисти!!!!mak silna pentagram

Поврзани новости