Слободан Бугарчиќ никогаш не положил возачки испит и цели 45 години успевал да ги избегне сите сообраќајни контроли и радари со својата кола.

Тој својот прв автомобил го купил во 1969 година во Приштина, а и самиот тврди дека никогаш не направил прекршок. Но, еден ден кога се движел кон гробиштата, го сопрела полиција.

На прашањето, како може да вози без возачка дозвола, тој одговорил: Убаво, споро. Полициските службеници не му простиле и му напишале казна во износ од 8.000 куни.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.