Незапирливиот Ибрахимовиќ постигна гол 22 сезони по ред во најсилните лиги

by Fokus 11:59
11:59

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ беше двоен стрелец на натпреварот од 1.коло во Серија А против Болоња. Триесет и осумгодишниот Швеѓанец се запиша во листата на стрелците во 22 последователни сезони во најсилните лиги.

Претходно, тој погоди за шведски Малме, холандски Ајакс, италијански Интер и Јувентус, шпанска Барселона, француски ПСЖ, англиски Манчестер јунајтед и Лос Анџелес Галакси од МЛС лигата.

- Advertising -

Воедно, Ибрахимовиќ постигна гол на својот четврти последователен натпревар. Оваа сезона тој постигна три гола на два натпревари.

Поврзани новости