Грујевски, освен Варелов, поседува повеќе тајни идентитети?

Откако медиумите објавија дека Горан Грујевски, поранешниот прв човек на Петтата управа на УБК, поседува таен идентитет, односно лични документи на името Владимир Варелов,...

АРХИВА: Звонко Костовски ја признал вината за прислушувањето поради страв од...

Текстот е објавен на 7 април 2017 година, во неделникот „Фокус“, во бројот 1122 Пишува: Валентина ВУРМО За во јавноста подобро да се продаде тезата дека...

Жерновски: Противник ни е ВМРО-ДПМНЕ и само со заеднички сили можеме...

„Имаме заеднички политички противник, а тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Верувам дека само со заеднички сили можеме силно да го поразиме. Тоа е поважно од сѐ...

Повторно пламна тетовската депонија

Додека трае процесот за дислоцирање на тетовската депонија, во сметот повторно изби пожар. Како што кажуваат тетовчани смрдеата и денеска се шири низ градот....

Под ревизија трошењата на Канческа-Милевска, можни се кривични пријави

Министерството за култура ќе изврши внатрешна ревизија врз трошењата преку службената картичка што ги правела претходната министерка, Елизабета Канческа-Милевска во период од 2011 до...

Одземен им е имунитетот на петмина судии обвинети од СЈО

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ ....

Ќе се формираат Агенција и Инспекторат за употреба на јазиците

Владата планира формирање на две институции кои ќе ја надгледуваат примената на Законот за употреба на јазици кои би се донел во иднина. Овие...

Земјотрес предмалку ги стресе и скопјани

По неколкуте земјотреси во Охридскиот регион, во 13.15 часот земјотрес ги стресе и жителите на главниот град. Од Сеизмолошката опсерваторија истакнуваат дека во моментот ги...

ВИДЕО: Тоалетот во затворот „Идризово“ под секое ниво

Откако „Фокус“ објави фотографии од затворот „Идризово“, на кои можат да се забележат катастрофалните услови во кои живеат осудениците, станарите на најголемиот затвор ни...

Во Кавадарци кражба на држачи на кров на паркинг, градоначалникот Панов...

Вчера во Кавадарци граѓани пријавиле кражба на на затегнувачи на модуларниот паркинг над „Паркот на Револуцијата“. Станува збор за кражба на 5 затегнувачи, како...

И Александар Вучиќ како Груевски и Мијалков инспирација за тетоважа

Тетовирање на ликовите и името на политичарите е очигледно новиот хир кој што го зафати Балканот. Ако до неодамна јавноста не можеше да им се...

Како изгледа новиот Извршен одбор на СДСМ?

Покрај изборот на нов генерален секретар и 6 потпретседатели, Централниот одбор на СДСМ, на предлог на лидерот Зоран Заев, избра и нов Извршен одбор...

Борче Петревски и Горан Николовски во трка за директор на УБК,...

На денешната владина седница, иако се очекуваше, сепак не се избраа новите кадровски решенија кои ќе раководaт со најважните сектори во МВР. Сепак, како...

Обвинителството ги чешла министерствата за економија и образование, Македонија пат и...

Јавното обвинителство отворило постапки за седумте извештаи што до нив ги доставил Државниот завод за ревизија. Станува збор незаконитости што државниот ревизор ги утврдил...

СЈО до крајот на месецот ќе бомбардира со обвиненија

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до крајот на месецот ќе поднесе десетина обвиниенија во Основниот суд Скопје 1, бидејќи успеале да завршат поголем дел од...

Дел од насилниците во Собранието ќе се гонат за злосторничко здружување?

Дел од насилниците кои учествуваа на крвавиот четврток во Собранието најверојатно ќе одговараат за злосторничко здружување. Ова може да се заклучи од соопштението кое...

Тодоров си оди од министерското столче, но апаратите за отпечатоци на...

И, покрај тоа што техничкиот министер за здравство Никола Тодоров е во заминување, сепак тој не се откажува од идејата за поставување на апарати...

Конгрес на социјалистите, Љубисав Иванов Ѕинго повторно е претседател

Социјалистичката партија на Македонија денеска го одржа осмиот Конгрес. На Конгресот се избрани нови органи, а за претседател повторно е избран Љубисав Иванов Ѕинго. Од...

Хојт Ји: Иванов знае дека од него се очекува да му...

Во интервју за сајтот „Балкан инсајт“ американскиот дипломат Хојт Ји, кој деновиве е во посета на Балканот изјави дека верува дека претседателот Ѓорге Иванов...

Обвинителството бара продолжување на куќниот притвор за кумановецот кој го симна...

Основното јавно обвинителство-Куманово денеска поднесе обвинителен предлог за кумановецот, кој пред неколку дена, заедно со уште неколку малолетници, беше осомничен дека симнал и го...

НАЈПОПУЛАРНИ