Нови 16 случаи на корона вирус во Албанија

by Fokus

Нови 16 случаи со Ковид-19 се дијагностицирани во Албанија,со што вкупниот број се зголеми на 377 лица, најголем број од нив во Тирана или 177 лица.

– Во последните 24 часа тестирани се 175 сомнителни случаи,при што позитивни резултати се добиени кај 16 од нив. До сега тестирани се вкупно 2.571 сомнителн случаи а Ковид -19 е потврден кај 377 лица. Во последното деноноќие излекувани се 12 пациенти или вкупно 112 до сега. Значи 30 отсто од зразените се излекувани, изјави Мира Ракацоли, заменик министерка за здравство и социјална заштита.

Според неа регистрирана е ште една жртва со што бројот се зголеми на 21 лице. Последната жртва е Скендер Курти(61), понарешен боксерски шампон и активен тренер.

Бил хоспитализиран дваесет дена во Инфективната клиника во Тирана а пред две недели доживеал клиничка смрт, но бил вратен во живот. Боледувал и од хипертензија.

-Во Инфективната клиника во Тирана хоспитализирани се 66 пациенти од кои пет се на интензивна терапија. Во болницата „Шефќет Ндроќи“ се седум пациенти, од нив шестмина на интензивна терапија, рече Ракацоли.

Според експерите од оваа област, оваа недела се очекува корона вирусот да го достигне врвот.

Поврзани новости