Кремљ призна грешки при мобилизацијата

by Фокус

Кремљ денеска призна дека биле направени „грешки“ при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина, нагласувајќи дека во оваа фаза „не е донесена одлука“ за затворање на границите.

-Има случаи кога е прекршен декретот – рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во врска со декретот за делумна мобилизација што го објави рускиот претседател Владимир Путин на 21 септември за зголемување на бројот на војници во војната во Украина.

Тој изрази надеж дека „грешките ќе бидат поправени“.

Властите соопштија дека мобилизацијата на 300.000 резервисти се однесува само на лица кои имаат воено искуство или потребни вештини, но евидентирани се и бројни случаи на мобилизација на стари, болни или неискусни лица, како и студенти.

Откако минатата недела беше најавена мобилизацијата, беа организирани и демонстрации на кои беа уапсени неколку илјади луѓе, а голем број Руси решија да ја напуштат земјата.

Русија се подготвува да припои четири украински региони каде утре завршуваат референдумите за припојување кон Москва.

Поврзани новости