Афера „Џепарац“

by lali 19:29
19:29

dime_spasov_0Антикорупциската комисија отвори случај за работењето на поранешниот министер за труд и социјала Диме Спасов, кој беше функционер во владата на Никола Груевски. Спасов влезе во историјата како еден од најмладите министри во Македонија бидејќи стапи на должност кога имаше само 28 години.

„Диме Спасов како министер за труд и социјала ги зголемил пензиите додека сѐ уште неговите баба и дедо му давале џепарлак од нивните пензии. Со тоа ексминистерот директно си ги покачил месечните примања и тука постои сериозен конфликт на интереси“, стои во соопштението на антикорупционерите.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Спасов кратко за медиумите прокоментира дека станува збор за политичка хајка и се закани дека правдата ќе ја бара на суд, но веднаш се премисли – му текна дека нема многу фајде од тоа бидејќи дури и тој беше државен за секретар за правда.

Поврзани новости