Собраниската седница одложена, партиите далеку од договор

by fokus

Конститутивната седница во Собранието предмалку беше прекината и одложена за утре. Иако СДСМ инсистираше седницата да продолжи по 18 часот, претседателот на Собранието од претходниот пратенички состав, Трајко Вељаноски, продолжението на седницата го закажа за утре во 12 часот.

Од СДСМ побараа гласање за претседател на Собранието, односно за кандидатурата на, Талат Џафери, но наместо тоа, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжија со контра реплики меѓусебе, да ја опструираат седницата.

Поврзани новости