Скопје ќе донира уметнички дела во Грција за катастрофалните пожари во Атина

by fokus 14:09
14:09

Под иницијатива на уметникот, Зоран Кардула, во понеделник во КИЦ ќе се одржи изложба на уметнички дела, собрани од „Донирај уметност“.

Пред речиси еден месец, областа на Атина беше опожарена и опустошена, а пламените јазици одзеде 80 животи.

- Advertisements -

Оваа иницијатива произлегува од примерот на грчките уметници кои донираа уметнички дела по катастрофалниот земјотрес во Скопје, а овие уметнички творби ќе ги однесе Град Скопје до Атина.

 

Поврзани новости