Хаос на аеродромите во Велика Британија, луѓе затворени – проблемот е на национално ниво!

by Fokus

Аеродромите низ Велика Британија се во хаос откако сите порти беа затворени поради компјутерски дефект со граничните служби.

Сликите на социјалните мрежи покажуваат огромни редици пред портите додека илјадници луѓе чекаат да им ги проверат пасошите.

Се шират гласини дека Хитроу не е единствениот аеродром погоден од наводната грешка, туку и Манчестер и Гетвик.

Персоналот на Хитроу, наводно, им рекол на патниците во редици дека тоа е национален проблем.

Една патничка за „Дејли мејл“ изјавила дека чекала ред цел час, а персоналот на аеродромот почнал да дели вода.

Таа додаде дека на луѓето им било кажано дека аеродромот работи на алтернатива за проверка на документите на патниците.

Поврзани новости