(ВИДЕО) Борусија Дортмунд е првиот финалист во фудбалската Лига на шампиони

by Fokus

Откако минатата недела во Дортмунд, Борусија го совлада Пари Сен Жермен (резултатот 1:0), се очекуваше моќниот клуб од француската престолнина предводен од Килијан Мбапе, најбараниот фудбалер во светот, да успее да се реваншираат пред своите навивачи и се пласираат во финалната борба за трофејот, но…

Сонот на „светците“ да станат шампиони на Европа ќе мора да почека уште малку за негово остварување.

Гостите од Дортмунд имаа болно будење од соништата во „градот на светлината“: повторно ги победија парижаните, повторно со 1:0 и се пласираа во финалето.

Во него ќе играат со подобриот од дуелот помеѓу Реал Мадрид и Баерн, кои минатата недела одиграа спектакуларен натпревар во Минхен, кој заврши без победник, но со четири гола (2:2).

По поразот од Германија, многумина очекуваа дека „светците“ ќе доминираат на теренот уште од самиот старт на реваншот, но по првиот половина час беше повеќе од јасно дека тоа воопшто не е така.

Само 53% од случаите домашните ја имаа топката во свој посед, а ниту еднаш не матираа, туку сериозно му се заканија на голманот на Борусија, Кобел.

Работите се сменија на крајот од првото полувреме – на пример, Мбапе успеа да „наниже“ тројца ривали, да му ја додаде топката на Гонзало Рамос, а овој да му ја врати на Усман Дембеле, за да има не толку комплементарен шут.

Тоа се одрази и на гостите, па така Карим Адејеми успеа да го пробие бедемот на парижаните, а потоа „потрча“ до одличната одбрана на Џанлуиџи Донарума.

А потоа, кога се чинеше дека ПСЖ ќе поведе, на што укажуваше и фактот што на самиот старт од вториот дел „светците“ ја погодија стативата – Ворен Заир-Емери од само два метри, а им се случи шок, а воодушевување за неколку илјади гостински навивачи.

Се играше 50. минута кога корнерот на Брант од левата страна беше изведен одлично: топката го „пронајде“ осамен 36-годишникот од Борусија во шеснаесетникот, крај крајната десна статива, за ветеранот Матс Хумелс да ја искористи таа идеална асистенција, да ја упати топката во мрежата.

Хумелс стана третиот најстар стрелец во полуфиналето на Лигата на шампионите (погодувајќи на 35 години и 143 дена).

Потоа, најпрвин во 62. минута, играчот на ПСЖ, Нуњо Мендеш од 25 метри ја погоди стативата од гостинскиот гол.

И Килијан Мбапе ја погоди гредата, во 87. минута, а откако Хумелс се оправда дека му беше поништен вториот гол поради офсајд, и Витиња со нереален удар ја погоди гредата, но …

Што и да пробуваа ихрачите на Пари Сен Жермен, едноставно не беше доволно.

Вака Борусија стигна до своето трето финале во Лигата на шампионите – првото го освои во 1997 година, победувајќи го бранителот на титулата, Јувентус со 3:1.

Поврзани новости