Предлогот Илинденска Македонија заминува во историјата, вели Заев

by Fokus 17:22
17:22

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешните пратенички прашања побараа од премиерот Зоран Заев да каже какви можни предлози за имиња на Македонија прифатил да бидат по принципот „ерга омнес“, односно за употреба и внатре и надвор од земјава?

Премиерот пак, во својот одговор истакна дека за предлогот Република Илинденска Македонија отсега натаму повеќе нема да се дебатира.

- Advertisements -

Поврзани новости