Поранешен вицепремиер го менува Коста Петров во Фонд за иновации

Станува збор за Фестим Халили, кој беше избран за вицепремиер во 2016 година.

by Фокус 15:54
15:54

Поранешниот вицепремиерот Фестим Халили, кој во изминатиов период беше директор на Железници Инфраструктура и Национална Радиодифузија, на денешната владина седница е именуван за в.д. директор на Фондот за иновации и технолошки развој, дознава Фокус.

Тој на оваа функција го заменува поранешниот потпретседател на СДСМ Коста Петров, кој неодамна најави повлекување и од директорската позиција и од политиката.

- Advertisements -

Инаку, Халили беше избран за вицепремиер за време на политичката криза во 2016 година, кога лидерот на ДУИ Али Ахмети одлучи сите членови на владата да ги замени со нови и млади кадри.

В.С.

Поврзани новости