Локални избори и на Косово, Србите поднесоа листи

by fokus 22:47
22:47

Во Косово утре ќе се одржат локални избори, на кои граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 38 општини, од кои 10 се со мнозинство Срби.

На утрешните избори учествува и Српска листа, чие раководство ја донесе конечната одлука денеска да излезе на избори заедно во консултации со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

- Advertisements -

Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, изјави дека разговорот со претседателот Вучиќ бил тежок и дека се изнесуваат аргументи за и против излегување на избори, но дека е одлучено да се учествува, во интерес на српскиот народ.

Поврзани новости