Единаесетти ден од шарената револуција

by Фокус 17:36
17:36

Граѓани почнаа да се собираат пред Специјалното јавно обивнителство, од каде ќе започне и денешниот единаесеети едно по друго протест во организација на граѓанското движење „Протестирам“, а поддржан од најголем дел од опозициските партии.

За денес предвидено е демонстрантите да се појават пред Уставниот суд и да го бојадисаат во безмалку сите бои, слично како и Триумфалната порта, Министерството за култура, Агенцијата за медиуми и други институции, поради што оваа инициајтива беше симболично наречена шарена револуција.

Тие најавуваат дека ќе протестираат се додека претседателот Ѓорге Иванов не си поднесе оставка и не ја повлече аболицијата, не се одложат парламентарните избори закажни за 5 јуни, не се формира преодна влада која ќе си имплетира реформите од Извештајот на Прибре…

1 2 34 5

Поврзани новости