Демонстрантите тргнаа кон Уставниот суд но наидоа на блокада

by Фокус

Граѓаните кои веќе единаесетти ден протестираат под мотото „Еднаквост, правда, слобода“, се упатија од Специјалното јавно обвинителство кон Уставниот суд, по пат извикувајќи „Нема правда, нема мир“, „Робија за мафија“, но наидоа на блокада кај мостот Гоце Делчев, па почнаа да ги повикуваат полицајците да го пуштат народот да помине.

1 3 4 5

 

 

Тие најавуваат дека ќе протестираат се додека претседателот Ѓорге Иванов не си поднесе оставка и не ја повлече аболицијата, не се одложат парламентарните избори закажни за 5 јуни, не се формира преодна влада која ќе си имплетира реформите од Извештајот на Прибре…

Поврзани новости