Почна протестот за „Диво насеље“, демонстрантите преку собранието ќе завршат пред судот

by Фокус 14:09
14:09

На плоштадот Скендербег“ во Скопје веќе се собраа демонстрантите против изречените пресуди на обвинетите во случајот „Диво насеље“, кои треба да се упатат кон Собранието, од каде, пак, по истата маршута ќе се вратат пред Основниот суд Скопје 1.

Во повикот за протестот, чиј формален организатор е Здружението за албанска култура, стои дека треба да присуствуваат сите граѓани кои сметаат дека „ваквото изживување и самоволие на судот во изрекување на казните се уште еден пример за неправедна правда и двојни аршини од страна на судот“.

- Advertisements -

 

Поврзани новости