Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

by fokus

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби.

Од истите причини, властите во Пјонгјанг ги откажаа и за утре предвидените разговори на високо ниво меѓу претставници на Северна и Јужна Кореја.

Поврзани новости