Надал: Можно е 2024 година да биде мојата последна година на теренот

by Fokus

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал најави дека 2024 година „можеби“ ќе биде годината во која ќе се „пензионира“, откако оваа година беше надвор од тениските терени осум месеци поради две операции на колкот.

„Можно е 2024 година да биде мојата последна година [на теренот], но не можам да го потврдам тоа 100 отсто бидејќи не знам“, рече Надал во интервју за каналот Мовистар +.

Сепак, „тој со нетрпение очекува повторно да игра и да се натпреварува“, пренесува AFP.

„Идејата не е да се вратиме и да го освоиме Ролан Гарос или Австралија Опен. Луѓето не треба да се чудат, сето тоа е многу далеку, бидејќи свесен сум за тешкотиите со кои се соочувам“, продолжи освојувачот на 22 Грен слем титули.

Тој напомена дека „треба да се земат предвид и неговата возраст и физичките проблеми“.

Во мај, Надал се повлече од Ролан Гарос, турнир кој го има освоено 14 пати, поради повреда на левиот колк на Австралија опен претходно оваа година.
Тој тогаш веќе најави дека „наредната година веројатно ќе му биде последна во кариерата.

„Дали би сакал да бидам тенисер со најмногу Грен слемови? Несомнено. Но, тоа не ме фрустрира“, рече тој, осврнувајќи се на конкуренцијата со Новак Ѓоковиќ, кој досега има освоено 24 грен слем титули.

Надал призна дека тоа за него „не е опсесија“ и додаде: „Мислам дека Новак тоа го доживува поинтензивно од мене“.

На крајот се осврна и на успесите на младиот шпански тенисер Карлос Алкараз, кого многумина го претставуваат како негов наследник.

Тој оцени дека „секој има потенцијал“.

„Ако треба да му кажам нешто, тоа би било да продолжам да се подобрувам“, заклучи Надал.

Поврзани новости