Мицкоски најави референдум за „францускиот предлог“: Ништо не е завршено!

by Фокус

На следната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, ќе предложам да иницираме референдум за граѓаните да се изјаснат дали ги прифаќаат или не овие документи потпишани меѓу Македонија и Бугарија, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Народот е суверен, тие се тие што ќе кажат. Ништо не е завршено за Македонија и македонскиот идентитет, преговарачката рамка не е усвоена, ако народот така одлучи ќе речеме во Брисел дајте ни друга преговарачка рамка – рече Мицкоски на Сител.

Тој гарантира оти сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои потпишале нотарски изјави нема да поддржат уставни измени во, како што рече, вакви услови и ваква ситуација.

Поврзани новости