Одбојкарската федерација: Може да се тагува, но не премногу

Две победи над Белорусија и над Словенија, блескав сет против Русија, пораз во нијанси од Финска, објективно слаб натпревар против Турција. Македонските одбојкари тагуваат...

Милошоски: Убавата Елвана ќе добие 11.000 евра од КИЦ за 45...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, бара оставка од директорката на КИЦ, Сермине Пурини од ДУИ, која, како што вели, лесно троши буџетски пари од Министерството...

Радев: Евроинтеграцијата на Македонија не може да биде на сметка на...

Бугарија треба да ја поддржува Северна Македонија во евроинтеграцијата, но не на сметка на бугарската историја и идентитет, кажал претседателот Румен Радев на средба...

„Талир 2“ и „Тарифа“ продолжуваат со старите обвинители од СЈО

Во Кривичниот суд денеска продолжуваат судењата за предмети на СЈО и тоа со сатрите обвинители. Па така, на рочиштето за случајот „Талир 2“ треба...

Димитров до Николовски: Обидот со лаги да ме извалкате или да...

Да не влегуваме во спротивставувања и надмудрувања зашто нема да направиме добро. Добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ е преважно прашање. Го...

Активен пожар во Петровец

Активен пожар вечерва има во селото Коњаре, Општината Петровец, информираат од Противпожарната единица од Скопје. – Пожар во село Коњаре, Општина Петровец. Работиме на терен....

Беговиќ: Граѓаните да се едуцираат дека докторите не се семоќни

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео надзор) во сите здравствени установи, граѓаните да се едуцираат за улогата,...

Анѓушев, Царовска и Адеми се запознаа со швајцарскиот систем за учење...

Швајцарскиот систем за учење преку работа, кој се спроведува преку 15 години денеска во Берн им беше презентиран на вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески,  обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО  „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир...

Партијата на Зелените во ЕУ: Огромните напори вложени од македонска страна...

Партијата на Зелените во ЕУ се огласи преку соопштение со поддршка за отворањето пристапни преговори со Македонија во октомври, ден по посетата на Доналд...

Капитенот Ѓорѓиев: Леле луѓе што направивме!

Одбојкарската репрезентација на Македонија вчера ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Капитенот на нашата селекција, Никола Ѓоѓриев...

Кривична за кумановец кој со фалсификувана диплома предавал математика

Жител на Куманово заработи кривична пријава поради сторено кривично дело „фалсификување исправа“, пренесуваат од МВР. „СВР-Куманово до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава број...

Три активни пожари во регионот на Скопје, еден локализиран

Противпожарната единица од Скопје информираше дека активни се три пожари а екипите успеало да го локализираат пожарот кај Бардовци, каде горело стрниште сува трева. Како...

Позната причината за минатогодишниот катастрофален пожар во Грција

Комбинацијата од висока температура, ниска влажност, силен ветер и топографијата на областа биле причина шумскиот пожар во регионот Атика минатата година, да заземе неконтролирани...

Преслушани 25 „бомби“ за „Монструм“, судењето продолжува на 4 октомрви

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, познато како предмет „Монструм“ на СЈО, продолжува на 4 октомври, откако на...

Продолжен притворот за Јанева за уште 30 дена

Кривичниот суд денеска и го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена. Таа се наоѓа во притвор во истражниот...

Најважна мисија е да ја задржиме дома генерацијата што доаѓа, смета...

Нашата најважна мисија е да ги задржиме младите таленти, генерацијата што доаѓа – дома. Градењето sидови нема да помогне, порача денеска шефот на дипломатијата...

Oсмани: Ќе ја платам казната иако јасно се гледа дека возилото...

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се...

За бесплатна инвертер клима ќе треба да ја предадете печката на...

Секој граѓанин кој ќе сака да добие сто-постотна субвенција за замена на печката на дрво со високо ефикасен инвертер ќе потпише договор со општината...

Владата за истрагата против Рашковски: Не ги коментираме одлуките на правосудните...

Oбвинителството за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека е отворен предмет и се постапува во врска со случајот со спорниот тендер за набавка...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ