Два силни земјотреса ја стресоа Албанија, почуствувани и кај нас

Два земјотреса попладнево ја стресоа Албанија, а беа почувствувани и во западниот дел од земјава и во Скопје. Првиот земјотрес во 16.05 часот е со...

Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше сите постапки на СЈО по...

Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни решенија коишто...

Фрчкоска: Немаше координација со Заев, изјавата влијаеше негативно за притворот на...

Ирена Данаилова-Фрчкоска, aдвокатка на Катица Јанева, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за разговорот којшто го имала со премиерот Зоран Заев, а кој предизвика...

Османи: Ќе има датум за ЕУ, таква е атмосферата!

Заслужуваме одлука за почеток на преговори, но сепак за тоа ќе кажат земјите членки на ЕУ, а државата треба да остане фокусирана посебно на...

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска

Бојан Јовановски во понеделник ќе биде спроведен од истражниот затвор „Скопје“ до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде што треба да...

Лабовиќ поднесе оставка од Советот за реформи во правосудството

Професорот Миодраг Лабовиќ информира дека денеска доставил писмена оставка од член на Советот за реформи во правосудството. Тој вчера на седницата на Советот ги...

Заев ќе се сретне со Трамп на Генералното собрание на ОН

Премиерот Зоран Заев, вицепремиер Бујар Османи и министерите Никола Димитров, Венко Филипче и Насер Нуредини, од 23 до 28 септември ќе учествуваат во работата...

Дескоска: „Бомбите“ на СЈО се на сигурно, во истиот сеф како...

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е нарушена безбедноста на прислушуваните материјали во зградата на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи републичкиот јавен обвинител...

Мицкоски: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и...

Милиони граѓани протестираа против загадувањето

Милиони луѓе протестираа за заштита на природната околина и отфрлање на јаглеводородните ресурси. Протести синоќа се оддржаа во многу американски градови, масовен митинги иаше...

Дескоска: Антикорупциска нека истражи, но дел од информациите за непотизам во...

Во врска со непотизмот во СЈО, односно вработувањата по роднински и блиски врски во СЈО, министерката за правда, Рената Дескоска во интервју за „360...

Катица Јанева во вторник на распит кај Русковска

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ кај обвинителката Вилма Русковска за преметот „Рекет“, соопшти нејзината адвокатка Ирена Фрчковска во вечерашното гостување во емисијата...

Одбраната на Јанева ќе ги спори снимките на Камчев, бидејќи се...

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во вечерашното гостување во емисијата 360 Степени најави дека одбраната најверојатно ќе бара снимките кои ги снимаше Орце...

Фрчкоска: Јанева е разрешена поради „незаконито дејствие“ без тоа да биде...

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во вечерашното гостување на 360 Степени рече дека за неа е спорно што во образложението за разрешување на...

Грета Тунберг: Бројките се неверојатни, се надевам дека ова ќе биде...

Младата активистка за климата, Швеѓанката Грета Тунберг, која иницираше климатски митинзи низ целиот свет, денеска изрази надеж дека општеството дојде до „пресврт“. Иако нема официјални...

Мицкоски од манастир порача: Имаме и „Рекет 2“ каде кастата на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва бил во посета на манастирот „Света Богородица“ во Свети Николе од каде испрати политичка порака и ја обвини...

Совет за реформи во правосудството: Бирањето шеф на обвинителство по предлог...

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во...

(ВИДЕО) Повторно гори депонијата кај Арачиново

Дивата депонија која се наоѓа во близина на Арачиново повторно гори. Миризбата и чадот се шират и кон Скопје, а околу депонијата има магла...

Анѓушев: Растот на економијата ни носи природен раст на платите

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска истакна дека растот на економијата е резултат на растот на индустриското производство, градежништвото, земјоделството и трговијата...

Заев: Не сме многу далеку од договор за законот за обвинителство,...

Премиерот Зоран Заев нагласува дека ќе седне на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со законот за јавно обвинителство, но откако...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ