Апелација ја потврди пресудата за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд ја потврди првостепената пресуда за случајот „Диво Насеље“, односно сега и правосилно се осудени обвинетите, од кои седумина на доживотен затвор. Информацијата...

Шекеринска: Ние ги обезбедивме случаите на СЈО, сега се е во...

Со новите решенија практично ги обезбедивме сите случаи од СЈО да имаат судска целосна разрешница, изјави заменик-претседател на СДСМ и министерка за одбрана Радмила...

Без еснаф луѓе не се оди на преговори, смета Пендаровски

Постои предрасуда во земјава дека претседателот нема врска со економијата. Но, јас во наредниот период планирам да зборувам за тоа што е можно повеќе,...

Антикорупциска ќе го „сели“ Иванов од Џеваир

Антикорупциската комисија ќе побара од Службата за општи и заеднички работи на Владата да го раскине договорот за закуп на просториите на поранешниот претседател...

Заев: Институционалната разврска на „Рекет“ ќе ја докаже независноста на правосудството

Дебатата за Законот за јавно обвинителство и случајот „Рекет“ се силен тест за судството и за успехот на реформите. Институционална разврска на овој предмет...

Туск: Станавте шампиони на политичка зрелост  во вашиот регион

Напорите на вашата земја последните години беа извонредни, заедно ги издржавте една од најтеш миграциски кризи. Вашата земја го помина овој тест подобро од...

БЕСА бара три изборни единици: Некои етнички заедници гласаат во одредени...

По обелоденувањето на иницијатива на 12 пратеници за промена на изборниот модел од 6 во една изборна единица, реагираше опозициската БЕСА, која побара намалување...

Мехмети: Османи да побара во Мала Речица конечно да биде поставено...

Замир Мехмети, поранешен активист на Шарената револуција, а сега советник на генералниот секретар на СДСМ, ја критикува акцијата која ја спроведе вицепремиерот за европски...

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на која биле разменети мислења за севкупните...

Поповска смета дека созреа времето за една изборна единица, Ибраимовски не...

Потребна е промена на изборниот модел од шест во една изборна единица со цел да се измери реалната тежина на секој политички субјект и...

Фрчковска бара Јанева да се брани од слобода, како гаранција нуди...

Ирена Фрчковска, адвокат на Катица Јанева, во интервју за ТВ 21 најави дека денеска ќе побара укинување на мерката притвор за поранешната специјална обвинителка...

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа во зградата на...

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата...

Варвициотис: За европската перспектива на соседната земја потребно е исполнување на...

Исполнување на обврските од Договорот од Преспа, напуштање на секаков иредентистички елемент и почитување на владеењето на правото, се точките на кои, според грчкото...

ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска, во нејзината фотелја да седи професор

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за...

Фрчкоска: Јанева има право на тужба и соодветен надомест ако била...

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека Јанева има право да поднесе тужба на одлуката за нејзино разрешување,...

Бранимир Јовановиќ: Анѓушев не се појави на дебата, му се извинувам...

Поранешниот советник на поранешниот министер за финасии, Бранимир Јовановиќ вечерва е гостин на дебатата на ТВ 24, каде требаше да гостува и министерот за...

Премиерот и членовите на Владата намалиле со трошење по ресторани

Владата денеска го објави најновиот шестмесечен извештај за трошоците на функционерите на актуелниот состав на владата, тргнувајќи, како што наведува во соопштението, од основниот...

Партијата на европски социјалисти очекува Македонија да добие датум за преговори...

Поддршка од Партијата на европски социјалисти и очекување Република Северна Македонија да го добие најавениот датум за почеток на преговорите со ЕУ, денеска даде  претседателот...

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР во надзор на АВМУ

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена шефот на Мисијата за набљудување на изборите во земјава, Корин Јонкер денеска оствари работна средба со претставници на Агенцијата за...

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за...

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме  договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ