Амбасадорите се интересирале за бројот на пријави од граѓаните до ДИК

by Фокус 19:08
19:08

Претставниците на меѓународната заедници денеска остварија средба со ДИК, на која се интересирале за вкрстената проверка на базите на податоци од 10-ти институции била во фокусот, како и тоа колку пријави имало од граѓаните за нерегуларности во Избирачкиот список.

-Ќе најдеме решение да ги провериме и сите спорни адреси што ни ги испраќаат граѓаните, тие ќе бидат детално проверени и ќе биде постапено по нив. Што се однесува до теренската проверка, ќе бидат проверени спорните податоци од вкрстената проверка, по средбата изјави претседателот на ДИК, Александар Чичаковски.

- Advertisements -

Тој рече дека Државната изборна комисија ќе ги исполни сите активности за прочистување на Избирачкиот список предвидени со согласноста дадена од четирите политичките партии.

Поврзани новости