Кралот Чарлс одбива да го види принцот Хари

by Fokus

Принцот Хари пристигна во Велика Британија, а тамошните медиуми ја повторија веста дека и покрај позитивните прогнози за помирување со семејството, тој нема да го види својот болен татко, кралот Чарлс.

Хари, исто така, не се сретнал со Вилијам и Кејт, па се чини дека нема ништо од информациите за нивната блискост.

Војводата од Сасекс денеска од Калифорнија пристигна во Лондон, сам, без сопругата и децата, со цел да ја прослави 10-годишнината од Игрите Invictus, чиј основач е тој.

Принцот Хари верувал дека за време на оваа посета на Велика Британија ќе се сретне со својот татко, со кој веќе извесно време е во затегнати односи, но овој план бил откажан бидејќи кралот Чарлс има „преполн распоред“.

Работите да бидат уште полоши, Хари денеска ќе одржи настан за присвојување што е оддалечен помалку од пет километри од резиденцијата на Чарлс. Сепак, средбата татко и син нема да се случи!

„Одговорот на многу прашања и постојани шпекулации за тоа дали војводата ќе се сретне со нашиот татко додека е во Велика Британија оваа недела, е тоа што, за жал, тоа нема да биде можно поради презафатеноста и Советот на Његовек. Распоредот и разни други приоритети и тој се надева дека ќе го види наскоро“ – изјави денеска портпаролот на Хари.

На оваа вест реагираше и кралскиот аналитичар Ричард Палмер кој ја нарече „изненадување“.

„Одеднаш, ако ограбувачите и Хари навистина воопшто не се забавуваат, а можеби тоа е доволно за да се изгради мост меѓу нив, јас самиот претпоставував дека ќе се видат“, коментира Палмер.

Поврзани новости