Но, Македонија не е Украина!

Колумна на Перо Димшовски

Тажниот тандем Андонов-Чавков

 Пишува : Драган АЛЧИНОВ Синоќа, непосредно после полноќниот прес на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, со свој контрапрес излегоа и дополнителниот заменик министер за внатрешни...

30 часа нова агонија

Иако многумна одамна не го сметаат ниту опишуваат како рационален политичар и се убедени дека Груевски нема да ја промени првичната одлука, сетете се дека во Македонија постојат чуда, а во минатиот период тој лично Груевски покажа оти тие чуда и реално се случуваат со сите отстапки кои во минатата година ги даде.

Македонија: Неправичен здравствен систем

Пишува: Владимир ЛАЗАРЕВИК Одобрувањето средства за лекување на болни деца во странство не може да се решава одделно и популистички. Ако ФЗОМ или било која...

Земјата со спакувани куфери

Благо им на западните земји, нивните садови ги мијат наши правници, лекари, стоматолози, економисти, инжењери. Ама тоа не е се, наскоро ќе им испорачаме цела гарнитура магистри и доктори на науки. Бидејќи, нели, ние не сме по извозот на патлиџани и пиперки, тоа е за таму некои нецивилизирани држави, без историја и без традиција. Ние, бре, извезуваме школувана младост.

МЕРАК МИ Е МАЛЕ, ИЗБОРИ ДА ИМАМ! (па после на Струга...

Пишува Агим ЈОНУЗ Аирлија нови избори, бре, народе! Не реков стоко, не ми инсинуирајте! Ја не сум крив што гласаш на избори како што гласаш,...

Слушнете ја Биљана(Секуловска)

Кога една млада дама, Македонка, која е при тоа и познат новинар, повикува да се засрамиме пред себе поради нашите глупости и ограниченост, јас очекувам дека ќе се засрами уште некој, овој пат од другата страна. Капка по капка-езеро, срам по срам-освестување.

Името (не) го даваме?!

Доколу следните месеци се периодот кога дводеценискиот спор со името треба да се реши, ајде веќе еднаш да го сториме тоа! Груевски, Заев или, пак, можеби некој сосема трет ќе мора да затвори ова прашање во скоро време, дури и без да сака. И тука нема да има отстапки. Отстапките во случајот ќе мора да ги направат тие од „Гоцевата раса на тераса“ или ако тие не сакаат да ги направат, да се помират со тоа што некои други би го направиле.

Пановска: Најлошото интервју ми беше со Груевски, човек бетон, без емоции

Пишува: Ана Пановска Во времето, некаде 2004, кога МТВ беше нормална телевизија, нормално се кроеше и уредувачката политика. На крај памет не ни паѓаше лидерот...

И КОГА „НАРОДОТ ОДЛУЧУВА“, КРИМИНАЛЦИТЕ СЕ КРИМИНАЛЦИ

Вперениот прст кон премиерот Никола Груевски од страна на шесте највлијателни светски политички центри, посочувајќи го главниот виновник за политичката криза, треба да ги разбуди дури и оние најапатичните, незаинтересираните, конформистите од „народот кој одлучува“. Нивната порака недвосмислено ја навестува иднината на оваа земја.

Груевски е компромитиран, а митот за него се повеќе се руши

Информациите дека Специјалното јавно обвинителство е комплетирано и наскоро се очекува да почене да работи и истражува, се само дополнителен доказ, оти елементите кои го сочинуваат мозаикот на големата слика се редат по правилен ред, а дури и оние најзаслепените се очекува наскоро да прогледаат и ја видат.

Вреди!

Груевски знае дека потписот на „каса-прими“ признаницата не е на Гордана, ама сопствениот глас не го препознава

Пардон, секој терорист не е муслиман

Тој што поставува бомби и убива недолжни луѓе, едноставно е злосторник.

Ѓорѓи Спасов: Писмото на Иванов е знак за неговото лудило

Пишува: Ѓорѓи СПАСОВ Му порачаа Столтенберг, САД и Могерини од ЕУ дека негова должност е да го почитува Уставот и да го додели мандатот на...

СРЕДЕ НИШТОТО

Живеењето од бош муабети и ветувања, секогаш “на работ на конфликтот“ со замислениот непријател, со полицијата, еден со друг, веќе не е победничката опција. Не е опција ниту џабе потрошената насмевка бидејќи таквата насмевка е навредлива за човекот, таа говори за сервилноста и за парчосаното достоинство.

Пред возот да излета од шините

Ќе се обидам да проговорам за моето видување и определбата да бидам дел од малкутемина храбри мажи и жени, кои се борат за вредности и за подобар свет за сите подеднакво.

Зошто во Македонија нема да се доселат бегалци?

Пишува Драган АЛЧИНОВ Една од главните одлики на популизмот е претераното поедноставување на комплексните теми и нудење едноставен одговор на големите прашања базиран на емоции...

СЕ СРАМАМ ШТО ИВАНОВ НИ Е ПРЕТСЕДАТЕЛ

Ти мал човеку не си претседател на народот на оваа наша Македонија, ти си само послушен слуга на оваа режимска врхушка која те третира како кукла на жици. Ако воопшто и малку останало достоинство во тебе, дај си неотповиклива оставка и биди бар маж на крајот.

Црвени линии за преговори со режимот

Убеден сум дека Груевски не е спремен на суштински отстапки, а ниту Заев смее да попушти. Оваа рунда преговори во Брисел очекувам да пропадне, а опозицијата да продолжи да чекори по вистинскиот пат, кој не е ниту пократок, ниту полесен. Преговарајте со режимот да си оди, но спремајте се, ако не прифати, да го турнеме!

Македонија воведе ново државно уредување

Суспендирањето на Уставот и законите ни се случуваат премногу често за крстот во Аеродром да биде преседан. Понижувањето и насилието станаа секојдневие во мизерните ни животи. И никој не го праша народот. Пак!

НАЈПОПУЛАРНИ