Заев по средбата со Ји: Во следниот период ќе пристапиме кон формирање влада

by fokus 16:40
16:40

Продолжуваме да ги движиме процесите посветено и мудро и во следниот период ќе пристапиме кон формирање на новата реформска Влада, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев во соопштението по средбата  со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од амбасадорот на САД, во Р.Македонија, Џес Бејли.

-Новиот претседателот на Собранието е избран законски и легитимно, согласно Деловникот, законите и Уставот. Ѓорге Иванов ќе добие известување од новиот собраниски претседател дека постои демократски формирано парламентарно мнозинство и ќе побара од Иванов да постапи според уставната обврска да го даде мандатот за формирање Влада. Исто така постои и Програма на новата реформска Влада којашто гарантира унитарност на државата, почитување на Уставот, евро-атлански перспективи на Македонија, што уште еднаш ќе му биде предочена иако е позната за целата домашна и меѓународна јавност. Со тоа се исцрпуваат неразумните барања од Иванов со коишто тој го условува давањето на мандатот, се вели во соопштението.

- Advertisements -

На средбата било заеднички осудено насилството во Парламентот кога беа повредени пратеници, новинари, вработени во Парламентот и е констатирана потребата од разум кај сите, за овозможување мирен трансфер на власта. Оценето е дека е од голема важност за напредокот на Македонија, определбата на мнозинството граѓани и нивните претставници во Парламентот за развој на државата во едно општество за сите граѓани коешто ќе обезбеди правда и квалитетен живот за сите.

Поврзани новости