Заев на средби со дијаспората во Швајцарија

by Fokus 20:45
20:45

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружван од членовите на Извршниот одбор на СДСМ, Едмонд Адеми и Тања Ковачев, е во дводневна работна посета на Швајцарија.

Целта на посетата е средби на Заев со граѓаните од дијаспората од Македонија, во Швајцарија.

- Advertisements -

Вечерва, во Ешалон, во близина на швајцарскиот град Лозана, претседателот Заев има средба со градоначалникот на Ешалон, по што ќе се сретне и со високи претставници и пратеници од Социјалистичката партија на Швајцарија. Во 20.30 часот, вечерва, претседателот Заев ќе има Трибина со граѓаните од Македонија кои живеат и работат во Швајцарија.

Утре претседателот Заев ја продолжува посетата на Швајцарија со средби со дијаспората во Берн, како и во Локарно, каде што СДСМ веќе има форморано своја партиска организација.

 

Поврзани новости