ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

by Fokus 09:04
09:04

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

– Заев излажа дека во буџетот се останати само 6 милиони евра. Неговиот министер за финансии се пофали дека на 5 јуни се исплатени околу 77 милиони евра од буџетот на име на субвенции, стипендии и пензии. Вистината е дека новата Влада на СДС во буџетот доби 130 милиони евра, освен ако Заев не сакаше несвесно да признае дека 124 милиони евра мистериозно исчезнале, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisements -

Неточен, според партијата, е и податокот на Заев дека јавниот долг изнесувал над 50 проценти од БДП, а дека скриениот долг изнесувал над милијарда евра.

Поврзани новости