ВМРО бара Пендаровски да каже дали го прифаќа условот на ДУИ, Пендаровски вели дека се изјаснил

by fokus

Пендаровски да каже дали го прифаќа условот на ДУИ за поддршка во вториот круг, претседателот на државата да се бира во Собранието, бара опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Артан Груби го испорача условот на ДУИ, тој кажа дека услов за коалиција и поддршка во втор круг е ДУИ да добие ветување за избор на претседателот на државата во собранието од наредните избори. Стево Пендаровски како слуга, поддржувач и човек што се восхитува на Али Ахмети да каже дали за него е прифатлив овој услов за поддршка во вториот круг. Пендаровски и СДС јасно да кажат дали ќе прифатат претседател на државата да се бира во собранието, наместо директно од народот?, вели ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста.

Од Кабинетот на Пендаровски кратко одговорија дека Пендаровски се имал изјаснето на оваа тема.

Пендаровски се има изјаснето на оваа тема. Прашањето е дали ДПМНЕ го промениле ставот?, се вели во реакцијата.

Поврзани новости