САД нема да поддржат ниту еден израелски контранапад врз Иран

by fokus

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, за време на телефонскиот разговор во неделата, 14 април, со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, рече дека САД нема да поддржат ниту еден израелски контранапад против Иран.

Покрај тоа, Бајден му рекол на Нетанјаху дека заедничките одбранбени акции на Израел, САД и другите земји во регионот доведоа до одбивање на ирански напад, според претставник на Белата куќа.

„Победивте, бидете задоволни“, му порачал американскиот претседател на Нетанјаху.

Официјалниот претставник рече дека израелскиот премиер, откако Бајден му рекол дека САД нема да преземаат никакви офанзивни операции против Иран и нема да поддржат такви операции, пренесува Ал Џезера.

Во саботата вечерта, на 13 април, Иран лансираше десетици беспилотни летала кон Израел.

Поврзани новости