(ВИДЕО) Чеченскиот лидер горд на својот наследник кој крвнички тепа затвореник

by Fokus

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот профил на Телеграм објави видео од неговиот син Адам Кадиров како го тепа активистот Никита Журавел, кој со денови е во чеченски притвор поради палење на Куранот. На видеото се гледа како Адам брутално го клоца го удира Журавел, кој не дава отпор.

Рамзан Кадиров наведува дека одлучил да го објави видеото за да стави крај на гласините дали Адам го победил Никита.

– На интернет се води долга дискусија за тоа дека Адам Кадиров го претепа куранот Никита Журавел, кој инаку е соучесник на украинските специјалци. Тој ја направи вистинската работа. Згора на тоа, верувам дека секој што ќе посегне по некое Свето Писмо, па макар и демонстративно да го запали, а со тоа да навреди десетици милиони граѓани на нашата голема земја, мора да претрпи строга казна – вели Кадиров и додава:

– Нашата земја има единствен закон за заштита на Светото писмо потпишан од претседателот Владимир Владимирович Путин. Верските вредности на граѓаните на земјата се заштитени од државата на највисоко ниво. А провокаторите тоа не можат да го одземат! Ниските акти на посегнување се карактеристични само за безрбетниците. Тие ѓубриња не го разбираат јазикот на убедувањето и не сакаат да градат држава или да ја развиваат. Тие не сакаат сите во Русија да живеат еден до друг во мир и разбирање. Ваквите провокатори и предавници се болен тумор на телото што треба да се отстрани – вели Кадиров.

На крајот чеченскиот лидер нагласува дека е горд на својот син.

– Не сакам да претерувам, но да, горд сум на постапката на Адам. Секогаш се одликуваше со желбата да расте, не меѓу своите врсници, туку меѓу постарите, благодарение на што ги формираше идеалите за достоинство и одбрана на својата религија. Го почитувам неговиот избор – напиша Кадиров.

Поврзани новости