Спречен атентат на Зеленски по дојава од руската тајна служба

by fokus

Последниот обид на Русија да изврши атентат на украинскиот претседател Володомир Зеленски беше спречен откако 25-члена екипа беше уапсена на границата со Словачка, тврди Киев.

Екипа од повеќе од дваесет обучени убијци била собрана од полицијата во Ужгород, западна Украина, додека биле на пат кон Киев синоќа, објави Билд.

Извори од киевското контраразузнавање изјавија за новинската агенција Униан дека мажите биле придружувани од агент на руската тајна служба. Тие, наводно, имале наредби да го убијат Зеленски и да се инфилтрираат во други елементи на украинската влада. Според Униан, антивоена фракција во самата руска тајна служба го известила Киев каде се наоѓа тимот.

Ужгород се граничи со соседна Словачка и се наоѓа на само неколку милји подалеку од границата на Украина со Унгарија.

Апсењата се чини дека се само најновите неуспешни напори за убиство на лидерот на Украина, по повеќе од десетина посебни обиди за убиство од почетокот на руската инвазија минатиот месец.

Поврзани новости