Силен земјотрес го погоди Иран, повредени се над 580 лица

by Fokus

Земјотрес со јачина од најмалку 5,4 степени според Рихтеровата скала го погоди северозападниот дел на Иран, а иранските државни медиуми објавија дека околу 580 лица се повредени.

„Во овој земјотрес досега се повредени околу 580 луѓе и за среќа никој не го загуби животот“, изјави Мохамад Хасан Нами, шеф на државната агенција за управување со кризи, а пренесе официјалната новинска агенција ИРНА.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Хоја во провинцијата Западен Азербејџан. Земјотресот се случил на околу 11,6 километри од Хоја, на длабочина од 10 километри, соопшти Американскиот геолошки институт, со јачина од 5,7 степени.

 

Поврзани новости