Се огласи уапсената руска новинарка: Не знам што ќе биде со мене

by fokus

Се огласи руската новинарка Марина Овсијаникова, откако синоќа беше уапсена поради нејзиното појавување во етерот на руската државна телевизија „Прв канал“ со протестен плакат „Стоп за војната, не и верувајте на пропагандата“.

Таа на Твитер напиша:

„Не знам што ќе се случи со мене. Мојот адвокат ми рече дека според Кривичниот законик може да добијам затвор од 5 до 10 години. Не жалам, но ми треба вашата поддршка.
#Стоп на војната“

Уредничката вчера во чин на отпор и протест против војната во Украина, се појави во етер на телевизијата со плакат против војната, по што беше уапсена. Кремљ настанот го нарече „хулиганство“.

Поврзани новости