АстраЗенека ја повлекува вакцината против Ковид ширум светот

by Fokus

АстраЗенека започна со повлекување на вакцината против Ковид-19 ширум светот поради „вишокот на достапни ажурирани вакцини“ кои таргетираат нови варијанти на вирусот, пренесува британски Гардијан. Соопштението дојде откако фармацевтската компанија доброволно го повлече одобрението за ставање во промет на лекот во Европската унија во март.

Вчера Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека вакцината повеќе не е одобрена за употреба. Во соопштението за печатот, АстраЗенека наведе дека одлуката е донесена бидејќи сега има голем број нови вакцини достапни кои се прилагодени на новите варијанти на коронавирусот. Ова доведе до пад на побарувачката за вакцината, која повеќе не се произведува или снабдува.

„Според независни проценки, повеќе од 6,5 милиони животи беа спасени само во првата година од употребата, а над 3 милијарди дози беа испорачани ширум светот“, се вели во соопштението на АстраЗенека.

„Нашите напори беа препознаени од владите ширум светот и нашироко се гледаат како клучна компонента за ставање крај на пандемијата. Сега ќе работиме со регулаторите и нашите партнери за да се усогласиме на јасен пат напред и да го затвориме ова поглавје и да дадеме значаен придонес во борбата против пандемијата со ковид-19“, соопштија од фармацевтската компанија.

Другите земји веќе престанаа да ја снабдуваат вакцината. Не е достапна за употреба во Австралија од март 2023 година, иако неговата употреба веќе беше повлечена од јуни 2021 година поради широката достапност на понови вакцини.

Во 2021 година, АстраЗенека го промени името на својата вакцина против Ковид во Vaxzevria. Вакцината е одобрена за употреба кај луѓе на возраст од 18 години и постари и се дава како две инјекции, обично во мускулот на надлактицата, со разлика од околу три месеци. Некои земји го користеа и како додаток.

Vaxzevria се состои од друг вирус од семејството на аденовируси, модифициран за да содржи ген за создавање протеин од SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува ковид-19. Вакцината не го содржи самиот вирус и не може да предизвика инфекција.

Поврзани новости