СДСМ: Да се избере нова Влада и да се утврди датум за локални избори

by Fokus 10:22
10:22

Потребно е сите институции и политички субјекти во државата да бидат на највисоко ниво на одговорноста за да се избере новата Влада во најбрзо време и да се се создадат законски услови за орджување на локалните избори, соопштија од СДСМ.

Тие повторно го повикаа Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за формирање Влада.

- Advertisements -

„Постои Програма на реформската Влада што ја гарантира унитарноста на Р.Македонија, работа според Уставот и во интерес на евро-атлантските перспективи. Ќе има и реафирмирање на овие стратешки определби, со цел да се разбијат до крај оправдувањата поради коишто Иванов и опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги блокираат демократските процеси, а тоа се одразува штетно врз граѓаните.

Оваа практика свесно кочење на демократските процеси во заштита на Никола Груевски и неколкумина негови соработници од соочување со правдата, оди на диреткна штета на граѓаните, кои чувствуваат штети врз нивните семејни буџети, а од понеделник голем дел од грaѓаните во општините ќе останат без плати и потребните општински услуги.

Никакво лицемерно лицитирање со датуми не е решение. Решение е да се даде мандатот, претседателот Заев да ја формира новата Влада и да се договори датумот за локалните избори.

На граѓаните итно им е потребно смирување на општествено-политичката ситуација, стабилизација на државата, економски напредок и евро-атлснтски развој.

Од тие причини секое евентуално натамошно одолговлекување и блокирање на демократските процеси е противуставно казниво дело бидејки прави директена штета на државните и граѓанските интереси“, велат од СДСМ.

Поврзани новости