САД: Назначувањето на специјален обвинител е значаен чекор за утврдување на одговорност за прислушувањето

by Фокус 17:53
17:53

Амбасадата на САД во Република Македонија им честиташе на политичките партии за постигнатиот договор за воведувањето на специјален јавен обвинител и смета дека со тоа е направен чекор напред за утврдување на одговорност.

-Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денес за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа функција. Ова назначување претставува значаен чекор кон утврдување на одговорност, се вели во кусото соопштение од американската амбасада.

- Advertisements -

Од амбасадата уште додаваат дека САД, заедно со своите европски партнери, остануваат посветени да и помогнат на Македонија да го имплементира договорот од Пржино и да продолжи по својот пат на целосна интеграција во евро-атлантските институции како динамичнa, просперитетна и мулти-етничка демократија.

Поврзани новости