Руски генерал убиен во близина на Херсон

by Fokus

Би-Би-Си пренесува дека рускиот генерал Јаков Резанцев, е убиен во напад во близина на јужниот град Херсон, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Според информациите, тој бил убиен во воздухопловната база Чорнобаивка, која Русија ја користи како командно место и неколку пати била нападната од украинската војска.

Поврзани новости