Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер

by Фокус

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер откако неговата противкандидатка Пени Мурдан ја повлече својата кандидатура.

Претходно и поранешниот британски премиер Борис Џонсон се повлече од трката за британски премиер.

-Во изминатите неколку дена, за жал, дојдов до заклучок дека едноставно не би било правилно. Не можете ефективно да владеете ако немате обединета партија во Парламентот – рече Џонсон.

Поврзани новости