Променливо облачно време, попладне дожд и грмежи

by Fokus

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а во попладневните часови се очекува на повеќе места да има пороен дожд и грмежи. Попладне во некои делови процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град. Утринската температура ќе биде од 6 до 11 Целзиусови степени, а попладне од 18 до 27 степени.

Во Скопје, ќе биде променливо облачно. Попладне и во вечерните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на краткотрајно невреме. Температурата ќе се искачи до 26 Целзиусови степени.

За утре, се очекува дека времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на некои места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град.

Во Скопје, и утре ќе биде, променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на краткотрајно невреме. Температурата утре ќе се движи од 7 до 13 степени наутро и од 13 до 23 степени во текот на денот.

Поврзани новости