Премиерот Груевски денеска за прв пат се сретна со новиот американски амбасадор Џес Бејли

by Фокус 19:24
19:24

Премиерот на Владата на Р.М, Никола Груевски, денеска за прв пат се сретна со новиот американски амбасадор, Џес Бејли.

На средбата е истакната определбата за интензивирање на соработката во сите сфери од заеднички интерес, а соговорниците ги поздравиле билатералните односи меѓу двете земји и го истакнале значењето на соработката во мировните мисии на НАТО.

Меѓу темите на разговорот биле и реформите што се спроведуваат во Македонија, актуелната политичка состојба, стратешката определба на државата за членство во евроатлантската заедница, како и можностите за зголемување на економската соработка, трговската размена и соработката на полето на инвестициите.

Поврзани новости