Премиерката на Србија, Брнабиќ, меѓу првите ќе се вакцинира против ковид-19

by Fokus 09:16
09:16

Денеска во Србија започнува вакцинацијата против ковид-19, а први ќе се вакцинираат премиерката Ана Брнабиќ, министерката за труд, вработување и социјални прашања Дарија Кисиќ-Тепавчевиќ и епидемиологот Предраг Кон, потврдија од српската влада.

Вакцинацијата почнува откако во вторникот во Србија пристигна првиот контингент од 4 875 дози од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“.

- Advertisements -

По нив, ќе се вакцинираат и жители на домовите за стари лица во Белград и Нови Сад.

Претседателот Александар Вучиќ веројатно нема да се вакцинира сега, бидејќи како што изјави вчера, некој од него, Брнабиќ и Кисиќ-Тепавчевиќ, ќе биде изоставен со цел да прими некоја од вакцините на другите компании кога ќе пристигнат во Србија за да покажат дека сите се безбедни.

Поврзани новости