Полицијата трага по Илиевски и Дамовски

by fokus 10:50
10:50

Меѓу триесет и шестте лица за кои е покрената истражна постапка од страна на Основното јавно обвинителство неофицијално се и Богдан Илиевски –Бетмен велит и Борис Дамовски, предводниците на протестите „За заедничка Македонија“ што резултираа со упад во Собранието. И двајцата се уште се недостапни за полицијата. Неофицијално против нив ќе бидат распишани потерница.

Како што соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесена е Наредба за спроведување на истражна постапка против  триесет и шест лица поради  основано сомнение за сторено кривично дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик, се вели во соопштението од ОЈО.

- Advertising -

Освен Илиевски и Дамовски полицијата трага и по Никола Митревски – Кољо и Александар Василевски наречен Нинџа, видени во Собранието со фантомки на главата како ја насочуваат толпата по собраниските ходници.

Поврзани новости