Закажано судењето против екс генералниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски

by fokus 11:11
11:11

На 19ти декември почнува судењето во предметот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство за незаконски тендер во АД ЕЛЕМ при набавка на софтвер, тежок околу 4 милиони евра.  Првообвинет во предметот е поранешниот генерален директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски. Се товари за злоупотреба на службената положба.

Предметот е распределен кај судијката Верка Петковска, која ја водеше постапката за „Диво насеље“.

- Advertisements -

Основниот суд Скопје 1 во овој предмет ги прифати и прислушуваните разговори како докази во постапката. Осомничени се вкупно три лица.

Според СЈО постои основано сомнение дека е извршена злоупотреба на службената положба и овластување на службени и одговорни лица во постапка по јавна набавка на софвер – ЕРП Систем за потребите на АД ЕЛЕМ, при што осомничените лица со неизвршување на службената должност овозможиле правното лице – конзорциум, кое подоцна го добило тендерот, да се квалификува во втората фаза на преговарање при јавната набавка, иако немало доставено комплетна документација.

Бошковски е инаку сопруг на Билјана Бришкоска Бошковска, поранешен заменик министер за правда.

Поврзани новости