Партиите се договорија за договореното од минатата недела

by fokus 20:39
20:39

Четирите политички партии денеска ги договорија измените на законите за влада, за внатрешни работи, за медиумите и за Изборниот законик, што беа договорени минатата недела.

По пет часа преговори, работните групи ги усогласиле и деталите околу ад-хок телото кое во предизборниот период ќе го следи известувањето на медиумите.  Сите законски измени до крајот на неделата треба да биде изгласани во Собрание.

Претставникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров очекува до петок веќе да стапат во сила, а порача и дека со денешниот договор партиите отвориле пат за одржување избори.

Радмила Шеќеринска од СДСМ најави дека до вечер партиите ќе ги имаат финалните текстови од договореното, за кое верува дека ќе обезбеди фер и демократски избори.

Поврзани новости