Одбараната на Заев бара стопирање на „Поткуп“ додека трае истрагата за обвинителот Милошевски

by fokus 12:29
12:29

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев утрово во 10 часот се појави на рочиште за случајот „Поткуп“. Неговата одбрана побара да се стопира постaпката за случајот „Поткуп“ и да се изземе обвинителот Владимир Милошевски кој го води случајот.

Адвокатите на Заев пред повеќе од една година поднеле кривична пријава против Милошевски до Специјалното јавно обвинителство и од таму имаат известување дека се постапува по предметот.

- Advertisements -

Според пријавата на адвокатискиот тим на Заев, Милошевски се товари зa злосторничко здружување, злоупотреба на Посебни истражни мерки, повреда на правото на одбрана и недоставување на списите за преземните мерки.

Судот наложи во рок од два часа, а најмногу три дена Јавното обвинителство да се произнесе за барањето за изземање на Обвинителот.

Поврзани новости